Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

Ett upprop från Småföretagarnas Riksförbund

Ett upprop från Småföretagarnas Riksförbund

2788 småföretagare kräver direkta insatser för att klara krisen

Småföretagarnas Riksförbund ställde frågan om vilka stödinsatser som skulle ge småföretagare bäst stöd i nuvarande situation. 44 procent efterlyste ett direkt omsättningsstöd. Vi kräver nu att detta skyndsamt genomförs, och har en rad förslag på ytterligare åtgärder för att rädda företag och ge förutsättningar för en kickstart när krisen klingat av.
– Landets småföretagare tar ett stort ansvar för landets välfärd, de och deras anställda står för de största skatteintäkterna i många kommuner. De fyller också viktiga funktioner i med de tjänster och produkter de producerar, säger Peter Thörn, ordförande i Småföretagarnas Riksförbund.

Vi sammanfattar småföretagarnyheter en gång i veckan och skickar en e-postsummering till dig.

gå med i Småföretagarnas Riksförbund nu

”Stå starkare tillsammans”

 Ett medlemskap som lönar sig, flera gånger om. Enkelt, tryggt och prisvärt!

Bi

 

Så funkar det!

Alternativ 1: Fyll i formuläret, sätt in 1725 kronor på vårt bankgironummer 255-0481 och ange ditt organisationsnummer i meddelandefältet.

Alternativ 2: Fyll i formuläret för att betala på faktura.

Kostnad för medlemskap:
Medlemsavgiften består av en avdragsgill serviceavgift på 1300:-
+ moms 325:- + medlemsavgift 100:- = Totalt 1725:-/år

Observera att Småföretagarnas Riksförbund INTE är en arbetslöshetskassa.

Rulla till toppen