Vad händer när kommuner börjar konkurrera med småföretagare?
Om konkurrensen från kommunerna.
År efter år kommer det in samtal, e-post och oroväckande signaler om att kommuner gör avsteg från sin kärn-verksamhet och startar konkurrerande verksamhet som mer eller mindre stjälper annars livskraftiga småföretag. Dessa småföretag som med sina skattekronor finansierar kommunala verksamheter och nu hamnar i direkt underläge.
När Sverige nu befinner sig i en lågkonjunktur, är det viktigt att politiker på såväl lokal som nationell nivå stimulerar de små och växande företagen. Därför menar vi att det är dags uppmärksamma en viktig företagarfråga som har hamnat i skymundan: att begränsa det offentliga ägandet av näringsverksamhet i konkurrens med privata företag.
Många svenska kommunledningar nöjer sig inte med att försöka skapa ett generellt gott företagsklimat och hantera sina kärnuppgifter. I stället startar de egna kommunala företag som direkt konkurrerar med de lokala näringsidkarna. Även regioner och staten ägnar sig i alltför stor utsträckning åt att äga och driva företag. När offentlig sektor äger företag som bedriver näringsverksamhet uppstår en skev konkurrenssituation.
Offentligt ägda företag verkar inom alltifrån tillverkningsindustrin till hotell- och restaurangnäringen. För det lokala näringslivet skulle stora möjligheter skapas om man begränsar det offentliga ägandet av näringsverksamhet som konkurrerar med de lokala företagen.
Småföretagarnas Riksförbund har därför valt att starta en kampanj ”Stoppa den osunda konkurrensen”. I kampanjen vill förbundet skapa en samlingsplats för att återigen belysa förbundets kontinuerliga arbete, förstärka opinion i sakfrågan, lyfta upp bevakningar och exemplifiera möjliga åtgärder.
Kampanjen har uppmärksammats i flera tidningar bland annat Altinget, SvD, Dagen, Fastighetsvärlden och Tidningen Näringslivet. Vi gör denna kampanj med Skoopi, Coompanion och Nyföretagarcentrum för att visa hur stora delar av näringslivet som är påverkat av den kommunala konkurrensen.
I dessa medier har vår vice ordförande också citerats. Detta citat sammanfattar väl det hela:
”Det här är inte kommunal kärnverksamhet, det är bara orimligt. Den offentliga sektorn måste begränsa sin privata näringsverksamhet och fokusera mer på sina kärnuppgifter. Därför är det dags att begränsa den offentliga driften av näringsverksamhet som konkurrerar med privata företag.” Caroline Szyber
Har du utsatts för kommunal konkurrens? Hör av dig till: caroline.szyber@smaforetgarna.se
Denna artikel är sedan tidigare publicerad i Bra Affärer